Chiropraktyk potocznie kręgarz, kręglarz, nastawiacz kości, mechaniczny uzdrowiciel.
Chiropraktyka jest holistyczną, unikalną i specyficzną sztuką uzdrawiania ciała ludzkiego. Zakłada ona, że organizm człowieka jest inteligentny i posiada zdolność samoregulacji, samoleczenia i odwrócenia zachodzących w nim procesów chorobotwórczych. Korzenie chiropraktyki sięgają 2700 roku p.n.e., z tego właśnie okresu pochodzi najstarszy zachowany w Chinach dokument mówiący o tym, że dysfunkcje kręgosłupa powodują wiele dolegliwości i chorób. Kręgarze czy ustawiacze kości byli zawsze obecni w każdej kulturze. Ojcem współczesnej chiropraktyki jest Amerykanin D.D. Palmer 1845-1913. Twierdził, że ciało ludzkie posiada duży zapas naturalnej mocy leczniczej a jej nośnikiem jest układ nerwowy, stając się przez to nadrzędnym układem ludzkiego organizmu, kontrolującym wszystkie jego funkcje. W Polsce chiropraktycy to specjaliści medycyny niekonwencjonalnej kojarzeni często z kręgarzami.
Dzięki całościowemu podejściu do ciała pacjenta, głębokiej analizie mechaniki układu ruchu, specjalnym testom chiropraktyk wyszukuje zaburzeń i prawdziwych przyczyn występujących u pacjenta dolegliwości. Podczas cyklu zabiegów odpowiednio dobrane techniki mobilizacyjne korygują ułożenie kręgów i stawów je łączących uwalniając zablokowane korzenie nerwowe i przywracając równowagę całego układu nerwowego. Odblokowanie podwiniętego segmentu kręgosłupa uwalnia częściowo a czasem całkowicie pacjenta od bólu już po pierwszym zabiegu.
Dolegliwości w których pomagają chiopraktycy:
- bóle odcinków szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa oraz miednicy
- rwa kulszowa i barkowa
- bóle głowy, karku i pleców
- mrowienia i drętwienia kończyn
- dolegliwości powstałe podczas urazów sportowych i komunikacyjnych
- migreny, zawroty głowy, szumy w uszach, bezsenność
- osłabienia funkcji narządów wewnętrznych
- wszelkie inne schorzenia związane z uciskiem na nerwy
PRZECIWWSKAZANIA:
Przeciwwskazaniami do zabiegów chiropraktycznych są choroby nowotworowe, niedawno przebyte operacje kręgosłupa, świeże złamania, gruźlica kości, zaawansowana osteoporoza.
PIERWSZA WIZYTA:
Przygotowując się do pierwszej wizyty w gabinecie pacjent proszony jest o zabranie wszystkich posiadanych badań obrazowych – RTG, rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (TK). Przypomnienie sobie i spisanie na kartce wszystkich przebytych urazów: wypadki, upadki, poważne stłuczenia, złamania, operacje, skręcenia, stłuczki samochodowe.
W swojej praktykyce chiropraktycznej stosuję indywidualne podejście do każdego klienta. Odpowiednia ocena oparta o diagnostykę obrazową (RTG, MRI, TK) oraz serię testów pozwala na dobranie właściwej dla danej osoby i przypadku terapii.
Profesjonalne wyposażenie gabinetu umożliwia mi pracę z klientem wieloma specjalistycznymi metodami i technikami. Oto niektóre z nich:
– Chiropraktyka McTimoney Corley”a
– Metoda Cox Flexion Distraction
– Metoda Pierce Results System
– Technika oparta o Sigma ProAdjusting Instrument
– Metoda dr J. Claya Thompsona
– Metoda próżniowo uderzeniowa Maximowa
– Techniki Rolfingu
Szczegółowszy opis poszczególnych technik poniżej:
Chiropraktyka McTimoney Corley”a reprezentuje najbardziej holistyczne podejście do ciała człowieka. Wykorzystuje dłonie terapeuty jako jego główne narzędzie do oceny zaburzeń w równowadze stawów i całego aparatu ruchu oraz ich korekty. Delikatne i precyzyjne mobilizacje manualne tworzą warunki przywrócenia naturalnej harmonii ciała ludzkiego.
Terapia Cox-a Flexion Distraction to bardzo bezpieczna technika stosowana w przypadku bólu pleców i szyi spowodowanych przepuklinami dyskowymi kręgosłupa. Technika ta polega na ustawieniu pacjenta na specjalnym stole, który umożliwia ruchy fleksyjno-rozkroczne kręgosłupa.
Podczas terapii Cox Flexion Distraction chiropraktyk delikatnie mobilizuje kręgosłup klienta, jedną ręką stabilizując kręgosłup na odpowiednim poziomie a drugą wykonuje ruchy fleksyjne, obrotowe i rozkroczowe, co pozwala na rozciągnięcie kręgosłupa i zwiększenie przestrzeni międzykręgowych. Dzięki temu zmniejsza się ucisk na nerwy i powstaje podciśnienie w uszkodzonym dysku międzykręgowym zmniejszające przepuklinę. Przyniosi to ulgę w bólu oraz poprawia funkcjonowanie obwodowego układu nerwowego.
Terapia Cox Flexion Distraction jest bezpieczna i skuteczna, a jej efekty mogą być widoczne już po kilku sesjach. Może być stosowana jako samodzielna terapia lub jako uzupełnienie innych metod leczenia, w zależności od potrzeb cierpiącej osoby.
Chiropraktyka Pierce (ang. Pierce Results System) to metoda opracowana przez dr Vernona Pierce’a. Opiera się na założeniu, że każda osoba jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Stosowana przez niektórych chiropraktyków, wykorzystuje specyficzne testy diagnostyczne oraz serię specjalnie wykonanych zdjęć RTG w bardzo dokładnej diagnostyce wady kręgosłupa. Po ich szczegółowej analizie wykonywane są precyzyjne, celowane w określone segmenty mobilizacje. Celem tych mobilizacji jest odblokowanie określonych segmentów, poprawie funkcjonowania układu nerwowego poprzez usunięcie blokad nerwowych, przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa i pozbycie się problemów bólowych w układzie mięśniowo-szkieletowym. W technice tej zabiegi wykonywane są na specjalnej leżance z zapadniami. Bardzo często podczas korygowania ustawienia segmentów wykorzystywany jest impulsator chiropraktyczny (Sigma Proadjuster).
Chropraktyka metodą dr J. Claya Thompsona to ponad pięćdziesięcioletnia technika nazywana jest również techniką opuszczanego stołu (drop-table technique), ponieważ wykorzystuje specjalny, precyzyjne regulowany stół, który pomaga zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu. Każda mobilizacja wykonywana jest z małą siłą, małą amplitudą ruchy oraz dużą prędkością (low force, low amplitude, high-velocity). Unikalną cechą Techniki Thompsona jest podejście stosowane do określenia różnicy w długości nóg, gdy pacjent leży na brzuchu na stole. Stopy pacjenta są zginane w celu wykrycia zaburzeń w jego równowadze neurologicznej, która sprawia wrażenie, że jedna noga jest dłuższa od drugiej. Opadający nieznacznie podczas mobilizacji segment stołu jest dostosowywany każdorazowo do ciężaru pacjenta. Ułatwia to mobilizację i przenosi normalny zakres ruchu stawu, umożliwiając pełną korekcję segmentu przy zastosowaniu małej siły.
Sigma ProAdjuster Instrument to chiropraktyczne narzędzie do regulacji, które wykorzystuje skomputeryzowaną technologię, aby pomóc kręgarzom ocenić i leczyć niewspółosiowość kręgosłupa. Jest to opatentowana technologia opracowana przez Sigma Instruments, firmę specjalizującą się w opracowywaniu narzędzi i technologii chiropraktycznych.
Sigma ProAdjuster działa za pomocą małego ręcznego urządzenia, które wysyła impuls mechaniczny o niskiej sile do kręgosłupa. Impuls jest następnie mierzony przez czujniki w urządzeniu, które przesyłają dane do komputera w celu analizy. Następnie komputer dostarcza szczegółowy raport na temat ustawienia poszczególnych segmentów kręgosłupa i identyfikuje wszelkie przesunięcia, które wymagają inretwencji.
Sigma ProAdjuster ma być bardziej precyzyjną i delikatną alternatywą dla tradycyjnych technik stosowanych w chiropraktyce. Mówi się również, że jest wygodniejszy dla pacjentów, ponieważ nie wiąże się ze skręcaniem ani odgłosami mobilizowanych ręcznie stawów.
Metoda próżniowo-udarowa Maximowa – jest to technika, która wykorzystuje ciśnienie powietrza, aby stymulować krążenie krwi i poprawić funkcjonowanie tkanek. W metodzie tej wykorzystujemy bańki próżniowe i odpowiednie techniki uderzeniowe. Celem tych zabiegów jest udrożnienie przepływu krwi w wierzchnich partiach ciała. Krew jest najważniejszym płynem ludzkiego ciała, za jej pośrednictwem poszczególne komórki są natleniane, odżywiane i oczyszczane reguluje ona również PH w komórce oraz bierze udział w procesach odpornościowych. Metoda jest bardzo skuteczna, może pomóc w zwalczeniu wielu różnych dolegliwości i schorzeń. Sam zabieg próżniowo-uderzeniowy może jednak być nieco bolący.
Rolfing, znany również jako strukturalna integracja, to metoda terapeutyczna oparta na ręcznej manipulacji tkanki łącznej, której celem jest poprawienie postawy, ruchomości i równowagi ciała.
Rolfing został opracowany w latach 50. XX wieku przez amerykańską biochemiczkę Ida Rolf, która zauważyła, że wpływ na tkankę łączną może wpłynąć na ułożenie kości i stawów oraz na ruchomość całego ciała. Metoda ta polega na aplikowaniu nacisków na określone punkty ciała, które mają na celu uelastycznienie i rozluźnienie tkanki łącznej, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśniowego i poprawy postawy ciała.
Rolfing jest stosowany w przypadku wystąpienia różnych dolegliwości, takich jak bóle pleców, bóle głowy, problemy z kręgosłupem, problemy z koordynacją ruchową oraz wiele innych. Metoda ta jest również wykorzystywana w sporcie, aby poprawić elastyczność, ruchomość i wydajność ciała sportowca. Warto podkreślić, że terapia rolphingu nie jest odpowiednia dla wszystkich osób, zwłaszcza tych z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby serca, choroby krwi czy choroby skóry.